ענת מטיאש, דיאטנית קלינית מוסמכת ומדריכת כושר MPH

054-2224646

קליניקה לטיפול במשפחה אורח חייים בריא

עשרת הדיברות להורים למניעת עודף משקל בילדים 

הורים יקרים,  כשילדינו מגיעים לעולם, אנחנו מוכנים לעשות הכל כדי שיהיה להם טוב, אך לא תמיד אנו יודעים איך להעביר להם את הטוב מבלי לטעות בדרך.

איך נוכל להיות הורים הכי טובים עבור ילדינו? מהו החזון שלנו כהורים, מהן מטרות החינוך שאותו אנו רוצים להעביר? איך נוכל להשיג את המטרות מבלי שקיבלנו "הוראות הפעלה"? ואיך נוכל להעביר להם מסר של בריאות בצורה מהנה ומוטמעת מבלי להפוך את הדבר לתובעני ומעייף?

עשרת הכללים, יתנו לכם מבט וחשיבה אשר תוכל לעזור לכם בהתמודדות עם ילדיכם.

 אז מה הם?

 1. מנהיגות וסמכותיות- הורים מנהיגים מוכנים להוביל ולכוון לטובת ילדיהם מבלי לחשוש שלא תמיד יקבלו את הפידבק המתאים. ילד שגדל עם גבולות, מפתח את הביטחון העצמי שלו ויכולת שליטה ואחריות בעתיד, בהנחה שהצבת הגבולות נעשית ע"י הצבת דרישות שמתאימות לילד!
 2. כיף זו מילת המפתח- מה יותר משמח מללכת לעשות קניות במו ידינו, להכין ארוחה טובה ומזינה ולאכול אותה בסוף? כך גם עבור הילדים. שיתוף הילדים בקניות, בהכנת הארוחה, בבחירת התפריט מראש ותשומת לב לערכים המכילים את הארוחה, יעודד את הילד לאחריות, הרגלי אכילה נכונים לזמן איכות אתכם ולהנאה גדולה.

זכרו כי אתם אחראים על קניית המאכלים אך הילד ורק הוא אחראי על הכמות הנאכלת!

 1. משפחה היא צוות- כל חברי המשפחה הם הצוות וכולם ערבים זה לזה. על מנת לבקש מהילד לשנות את הרגלי האכילה שלו, חברי הצוות צריכים לתת דוגמא אישית, ואנחנו כהורים צריכים לסגל אורח חיים זה בעצמכם ובנוסף, להטיל את כל חוקי הבית גם על האחים, אחרת רמות המוטיבציה אצל הילד ירדו ומנגד תחושות התסכול והקיפוח שלו יעלו.

הכריזו כי "אנו בית בשינוי"- אמירה זו מחייבת הובלה, הכוונה ונחישות!

 1. צמצום יושבנות- אם רוב הזמן ילדיכם יושב ואינו מפעיל את גופו הוא חי חיי יושבנות. עודדו פעילות גופנית והגבילו את זמן הצפייה למקסימום שעתיים ביום, הכניסו פעילות כחלק מהשגרה היומית, בצעו טיולים משפחתיים, עודדו הליכה ברגל לבית הספר/חוגים/חברים, קחו יוזמה ליצור פעילויות משפחתיות המשלבות תנועה והליכה.

ככל שיש יותר זמן צפייה בטלוויזיה יש יותר חשיפה לפרסומות אוכל, יש פחות תזוזה- כך גדל הסיכוי להשמנה!

 1. קביעת גבולות- ילדים זקוקים לנוכחות הורית כדי להתפתח, זכרו כי החוקים חייבים להיות מותאמים למציאות, ברורים ועקביים, ונובעים מהחלטה משותפת שלכם וילדיכם.

עבור הילד, הגבולות- כמו קירות וגג בית, יציבות, ביטחון, סדר ומחזוריות לחיים.

 1. תחושת שליטה וחשיבות- העניקו לילדיכם חיזוקים חיוביים, תחושת חשיבות והשתייכות ע"י משפטים כמו: "אני זקוק לעזרתך", "אשמח לשמוע את דעתך בנושא" "אני סומכת עליך"

תנו לילד לדעת כי הוא חלק חיוני מאורח החיים בבית על מנת שיפתח דימוי עצמי חיובי.

 1. שמשו לו מודל גופני- פעילות גופנית מפחיתה מתח נפשי, מחזקת את הביטחון, מווסתת את התיאבון ועוזרת במניעת השמנה. מצאו מהי הנטייה של ילדכם וכוונו אותו לפעילות זאת ע"מ שיוכל להתמיד בה ולפתח אותה. אם ברצונכם לסייע לילד להגביר פעילות גופנית, עליכם לבצע אותה בעצמכם ושאתם נהנים מכך.
 2. מודל הארוחה הרגועה- רובינו מתחילים לאכול בשל תחושת רעב ופעמים רבות אוכלים מהר מבלי לשים לב לכמויות הנאכלות. ע"פ מחקרים, ניתן להרגיש תחושת שובע רק לאחר 20 דק' ולכן רצוי לאכול בנחת ולאט, ע"מ להרגיש את תחושת השובע האמיתית.

הקפידו על ארוחות מסודרות, כבו את המסכים, הקפידו על זמן של 15 דק' לפחות (ניתן להיעזר בהתחלה במדידת שעון כדי לפתח את ההרגל לקבוע), נצלו את הארוחה ושוחחו עם ילדיכם באותו הזמן, תוך כדי אכילה שלווה ורגועה.

 1. עקרונות התזונה לאורח חיים בריא:
 • השתמשו בצלחות בגודל קטן
 • הגבירו את אכילת הירקות- קנו עם ילדיכם את הירקות ולאחר מכן הכינו איתם תבשילים המשלבים את הירקות (שקשוקה, קציצות קישואים, חביתת פרצוף.
 • "five a day"- אכילת 5 ירקות ופירות ב- 5 צבעים שונים ע"מ לקבל את שלל הויטמינים והמינרלים.
 • הקפידו על שתיית מים.
 • תכננו את יום המחר- תכנון מסייע לעקוף מכשולים.
 • צמצמו את המזון העשיר בסוכרים- בורקסים, פיצות, עוגות.
 • הכניסו מזונות עשירים בסיבים- ירקות, לחם מחיטה מלאה, קטניות.
 • וודאו כי יש מספיק חלבון בתזונה היומית- ביצה קשה, טונה, דגים.
 • הרגילו את הילד לממתק אחד ביום והעדיפו משהו מפירות וטבעי.
 1. משוב חיובי- חזקו התנהגות רצויה. תנו את המשוב סמוך להתנהגות, הוסיפו רגש לדיבור, התמקדו בהתנהגות ולא באופיו של הילד, גוונו את סוגי המשוב (דיבור, חיוך, מתנה, פתקים, הודעות וכו'). זכרו כי חיזוק כתוב נשאר יותר זמן מחיזוק בע"פ ולכן הכניסו גם חיזוקים בצורת כתב. שבחו את המאמץ ולאו דווקא את התוצאה!

 

חייגו 054-2224646
או מלאו הפרטים ונחזור אליכם
אנא שתפו בפייסבוק שלכם