ענת מטיאש, דיאטנית קלינית מוסמכת ומדריכת כושר MPH

054-2224646

הדרך הנכונה להורדת אחוזי שומן

page/הדרך-הנכונה-להורדת-אחוזי-שומן

כולנו רוצים להיראות חטובים ומעוצבים וכמובן להשיג קוביות בבטן.

בשביל להשיג את אותן קוביות בבטן צריך שיתקיימו 3 גורמים:

  1. אחוז שומן נמוך יחסית בגוף, הקשור גם בהרגלי התזונה שלנו.
  2. מסת שריר סבירה בבטן
  3. תרגילים לצורך עבודה על שרירי הבטן

 

  1. אחוזי שומן בגוף

בתקופת ההתבגרות, הגוף זקוק לכמות גדולה של שומנים. השומן הינו מרכיב חיוני בקרומי התאים, חיוני לספיגה של ויטמינים מסיסי שומן ובעל תפקידים חיוניים נוספים כגון ריפוד איברים ובידוד הגוף. מאידך, ישנה חשיבות רבה להערכת אחוז השומן בגוף כמדד להשמנה בקרב בני נוער משום שהיא מדויקת יותר מאשר ה-BMI  המשלב שימוש בנתוני גובה ומשקל.

להלן אחוזי השומן הנחשבים לתקינים בילדים ובבני נוער, לפי גיל:

אחוז שומן

רמת אחוז שומן

בנות (גילאי 6-17)

בנים (גילאי 6-17)

קטן מ-12%

קטן מ-5%

נמוכה מאוד

12%-15%

5%-10%

נמוכה

16%-30%

11%-25%

תקינה

31%-36%

26%-31%

גבוהה

גדול מ-36%

גדול מ-31%

גבוהה מאוד

 

*נתונים עבור אחוזי השומן הנ"ל נלקחו מ- Lohman, Houtkooper and Going 1997

השומן המצטבר באזור הבטן מקשה לראות את שרירי הבטן שמסתתרים תחתו. על מנת להוריד את המעטפת השומנית סביב שרירי הבטן, יש לבצע פעילות אירובית שמעודדת שריפת שומנים מוגברת, כמו למשל הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה. במקביל, כדאי לבצע עבודה על שרירים אחרים מלבד שרירי הבטן. הדבר יגרום להגדלת סיבי השריר ולהגברת שריפת הקלוריות במנוחה, ובכך נשיג עוד ירידה באחוז השומן בגוף.

חשוב לציין כי רמת השומן בגוף מושפעת מאוד מהתזונה שלנו. מקורות השומן במזון הם מהחי (בשר, ביצה, ומוצרי חלב) ומהצומח (שמנים, פיצוחים, אבוקדו, זיתים, טחינה).

2. מסת שרירי הבטן

בבטן נמצאים 4 שרירים עיקריים המתפקדים כשרירים מייצבים:

1.      שריר הישר בטני

2.      שריר אלכסוני חיצוני

3.      שריר אלכסוני פנימי

4.      שריר הרחב בטני

שרירים אלו פעילים כמעט בכל תנועה ותזוזה שאנו מבצעים.

השריר הישר בטני הוא זה שאחראי על הקוביות בבטן. בשריר זה קשה מאוד לגרום להגדלה בסיבי השריר (היפרטרופיה) יחסית לשרירי הגוף האחרים. עם זאת, על מנת לקבל בטן שרירית וחזקה יש לבצע תרגילים על שרירי הבטן כדי לאמץ אותם ולפתח אותם, אחרת לא נוכל לראות את הקוביות משום שהן לא קיימות שם באופן טבעי, גם כאשר אחוזי השומן נמוכים. בעת ביצוע תרגילי בטן, חשוב מאוד לגוון עם תרגילים שונים ולא להיות מקובעים.  

מבנה הגוף מושפע בעיקרו מגנטיקה ופחות מסגנון החיים ואימון גופני. גם מבנה השריר מושפע גנטית. כך שלמעשה משקל לבדו לא נותן לנו מדד על מצבו של האדם. מבני גוף אקטומורף, מזומורף ואנדומורף יכולים לעזור לנו בקביעת משקלו הרצוי של האדם.

כאמור, יש לדאוג לרדת באחוזי השומן בגוף, כאשר בדרך כלל כבר מ- 14% ניתן לראות בצורה טובה וברורה את שרירי הבטן והקוביות בבטן. חשוב לציין כי קיימת סכנה לרדת באחוזי השומן אל מעבר ל-14% שכן הדבר עלול להביא לפגיעה בהפרשת הורמונים כדוגמת ההורמון הזכרי טסטוסטרון ולהוביל להתפתחות מינית מאוחרת, לכן כל אדם שמעוניין לפתח קוביות בבטן בצורה נכונה ובריאה ע"י תזונה ופעילות גופנית, חייב ייעוץ של דיאטנית ספורט.

חייגו 054-2224646
או מלאו הפרטים ונחזור אליכם
אנא שתפו בפייסבוק שלכם