ענת מטיאש, דיאטנית קלינית מוסמכת ומדריכת כושר MPH

054-2224646

דיאטנית ילדים ומשפחות

מדוע יש צורך בפניה לדיאטנית ילדים ?

דיאטנית ילדים היא דיאטנית מוסמכת בעלת רשיון מטעם משרד הבריאות שעברה בנוסף עוד קורס התמחות בתזונת ילדים אשר עובר על כל הבעיות הנפוצות של הילדות ובני נוער.

ילדים  נוטים להיות מבוססים על פי טעם בבחירת מזונות. מגיל צעיר מאוד ניתן לעצב התנהגות אכילה בריאה תוך מתן הסבר מתאים לגיל על חשיבות האוכל לגוף. ילדים יודעים להתעקש מאוד על העדפותיהם, אך אין להפוך את הארוחה לשדה קרב, ואין לכפות אכילה או לכפות לסיים את הצלחת. 

הילדים מחקים את ההורים גם מבחינת הרגלי אכילה ולכן העדפות, אמירות שונות בנוגע לגוף, לרעב ולשובע נקלטות אצל הילד והופכות להתנהגות אכילה בעתיד, ודוגמא אישית תעודד הרגלי אכילה בריאים ולכן ישנה חשיבות רבה להדרכת הורים בנושא זה.

 באיזה גיל כדאי לערב ילדים בטיפול התזונתי ?

בפגישה המשפחתית מוגדרות המטרות של הטיפול, אנמנזה, נקבע תפריט וניתנות הנחיות לתוכנית אימונים.

נקבע סט המפגשים ועובדים על הדרכת הורים בעזרת קיט מיוחד שפיתחתי.

הרבה הורים שואלים אותי מתי הזמן הנכון ללכת ביחד עם הילד לייעוץ.

בכל גיל הילד יכול להיות נוכח ולהשתתף בייעוץ אך יותר משמעותי קבלת האחריות מגיל תשע.

בגיל חמש שש נוכל לתת לילד חוויה של בריאות דרך משחק כדי להנגיש את התוכנית בבית.

בשיחה ניתן דגש על ארוחות סדירות וארוחות ביניים המכילות מגוון של פחמימות, ירקות, פירות, מוצרי חלב, בשר, דגים וביצים-יתרמו לצמיחה והתפתחות תקינים ללא עודף קלורי וללא חסרים במרכיבי מזון. שתיית מים עדיפה על מיצים ושתייה מתוקה.

מומלץ להקפיד על ארוחת בוקר, הנותנת הרגשת שובע ומונעת נשנושים מיותרים במשך היום, וכן מסייעת לרוגע וריכוז בלימודים. יש לצייד ילדים בארוחת עשר ולא בכסף לקנייה בקיוסק, שכן ילדים קונים ממתקים וחטיפים שאינם מזינים.

מומלץ לתכנן יחד עם הילד את ארוחת הצהריים ומומלץ שתהיה מוכנה לילד בשובו מבית-הספר כדי שלא ינשנש חטיפים. הארוחה המומלצת כוללת מנת חלבון (בשר/עוף/דג), פחמימה, ירקות ושתייה.

בגיל ההתבגרות- צרכי האנרגיה (קלוריות) ורכיבי התזונה גבוהים יותר מאשר בכל תקופה אחרת בחיים עקב הגדילה המואצת. הצריכה הקלורית משתנה בהתאם לגיל, מין המתבגר ורמת הפעילות הגופנית שלו. תשומת הלב העיקרית צריכה להינתן לצריכת קלוריות מספקת אך לא עודפת. דיאטות הרזיה ללא הדרכה נכונה יכולות לגרום לדלדול שרירים, הפרעה בבניית עצם והאטת ההתפתחות המינית. מאידך, עודף קלורי יביא להשמנה ויגביר סיכון עתידי לסיבוכים כגון: סכרת, מחלות לב וכלי דם.

מתבגרים נוטים לעתים לדיאטות קיצוניות או אכילת יתר, וכן לאכילה לא מסודרת ודילוג על ארוחות, בעיקר ארוחת הבוקר.

מתבגרים נוטים לאנמיה מחסר ברזל, עקב עלייה בנפח הדם ומסת השרירים, ודימום במחזור בבנות. יש משמעות רבה להדרכה על תזונה בגיל ההתבגרות שעשירה בברזל וסידן.

מכיוון ש- 45% ממסת העצם נבנית בגיל ההתבגרות, יש חשיבות עצומה לצריכת סידן- למניעה של אוסטיאופורוזיס בעתיד. מומלץ לצרוך כ-3 מנות של מוצרי חלב (חלב, גבינה, יוגורט) ליום. לבניית העצם חשובים גם ויטמין D, זרחן ופעילות גופנית נושאת משקל.

יעוץ תזונתי עם דיאטנית ילדים יכלול:

  1. פגישה עם המשפחה ועם הילד לשיפור האינטרקציה בין ההורים לילד בנושא התזונתי.
  2. פתרון בעיות בתחום קניה, התארגנות ארוחות. מציאת פתרונות של שילוב מסגרת אכילה עם האחרים.

הכלל שמוביל הוא ההורים אחראים לקניה והילד לכמות הנאכלת.

הדרכת הורים פרטנית  - מטרתה לפתור קונפליקטים במשפחה ולהדריך את ההורים.

ההדרכה בשילוב של יעוץ פסיכולוגית דולי חותם, תינתן חוברת הדרכה להורים אשר בה יש טיפים בנושאי אורח חיים בריא והרגלי אכילה בריאים במשפחה.

חייגו 054-2224646
או מלאו הפרטים ונחזור אליכם
אנא שתפו בפייסבוק שלכם