ענת מטיאש, דיאטנית קלינית מוסמכת ומדריכת כושר MPH

054-2224646

דיאטנית בריאטרית - מכתב לוועדה, יעוץ וטיפול בהשמנת יתר בבני נוער ומבוגרים

בעשורים האחרונים נצפית מגמת עלייה בשכיחות של השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער, המוגדרת על פי ערכי BMI מעל אחוזון 99 בהתאם לגיל ולמגדר. היעדר אפשרויות לטיפול לא ניתוחי יעיל בהשמנת יתר, בשילוב עם העלייה בשכיחות וחומרת הסיבוכים הרפואיים הנלווים להשמנה שעד לא מזמן היוו את נחלתם הבלעדית של המבוגרים, מביא לעלייה במספר הניתוחים הבריאטריים המבוצעים בבני נוער.

משרד הבריאות הישראלי קבע כי מועמד לניתוח יהיה מי שמלאו לו 13 שנים, עם גיל עצמות מעל 13 בבנות ו-15 בבנים, עם השמנה חמורה וסיבוכים נלווים. כמו כן, על המועמד להדגים יכולת להתמיד בקיום הנחיות תזונתיות לאחר הניתוח ויכולת להבין את משמעות הניתוח ולקבל החלטה מודעת ומושכלת לבצעו.

במבוגרים (מעל גיל 18), השמנת יתר מוגדרת על פי מדד מסת הגוף (BMI-Body Mass Index), המחושב על ידי חלוקת המשקל (בק"ג) בגובה (במטרים בריבוע). על פי מדד זה, עודף משקל מוגדר בתור BMI מעל 25, השמנה מוגדרת כ-BMI>30 והשמנת יתר חולנית מוגדרת כ-BMI>35.

כיום ידוע כי השמנה מגבירה את הסיכון לחלות במחלות לב ודרכי נשימה, סוכרת, יתר לחץ דם, סוגי סרטן שונים- ובכך מגדילה את הסיכון לתמותה מוקדמת פי 12-6. כמו כן, נמצא קשר בין השמנה חולנית לירידה באיכות החיים ולעלייה בשיעור של דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, דימוי עצמי נמוך ובעיות חברתיות.

ניתוחים בריאטרים נחשבים כיום לפיתרון האפקטיבי ביותר להשמנת יתר חולנית, שכן באמצעות הניתוח הבריאטרי חלים שינויים אנטומיים ותפקודיים במערכת העיכול, המובילים ומקדמים שינויים בתזונה ובאורח החיים, וניכר כי הם מפחיתים במידה משמעותית את התחלואה והתמותה הנלווים להשמנה ומשפרים את איכות חייהם של המנותחים.

לפי משרד הבריאות הישראלי, מועמד מתאים לניתוח בריאטרי הוא אדם שה-BMI שלו גבוה מ-40 או כאשר מדד ה-BMI שלו נע בטווח 35-40 עם לפחות אחת מהמחלות הנלוות: סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, מחלת לב איסכמית, יתר שומנים בדם, דום נשימה בשינה, הפרעות פוריות משניות להשמנה, בעיות אורתופדיות משניות להשמנה או כבד שומני.

לפי חוזר משרד הבריאות בנושא קווים מנחים לביצוע ניתוחים בריאטרים במבוגרים, המועמדים לביצוע ניתוח בריאטרי צריכים לעבור הערכה תזונתית טרום ניתוחית על ידי דיאטנית בעלת ניסיון ספציפי בתחום הבריאטריה, הכוללת בחינת התאמת המועמד לניתוח בריאטרי, איפיון דפוסי האכילה ואיתור הפרעות אכילה, הערכת מוכנות לשינוי, תיאום צפיות והכנת המטופל באופן המיטבי להתמודדות עם הניתוח הבריאטרי והשלכותיו על אורח החיים.

מי ששקל ובדק אפשרות לניתוח יודע שבין רשימת המומחים והבדיקות הוא גם יפגוש דיאטנית בריאטרית לסדרת מפגשים שמטרתה היא לוודא שמצבכם התזונתי תקין, ובמקרה הצורך לשפר אותו לקראת הניתוח.

הדיאטנית הבריאטרית תצייד אתכם בהסברים על ההשלכות התזונתיות של הניתוח ובתפריט דל הפחמימות שנדרש כהכנה אליו.

הכנה תזונתית טובה לניתוח משפרת את סיכויי ההצלחה בטווח הקצר והארוך ולכן אתם מתבקשים להיות במעקב. 

בריאטריה לנוער- כן או לא?

טיפול שמרני בהשמנה בקרב בני נוער כולל שינויים באורח חיים, בהם דיאטה והגברת הפעילות הגופנית ולפעמים אף טיפול תרופתי, אשר, בעיקר במטופלים הסובלים מהשמנת יתר, לרוב לא מביא לתוצאות הרצויות.

במקרים בהם לא התקבלה תגובה משביעת רצון לטיפולים השמרניים בהשמנת יתר, ניתן לשקול התקדמות בטיפול לכיוון ביצוע של ניתוח בריאטרי.

עדיין קיים מספר לא מבוטל של סיבוכי ניתוח, ומחקרים מראים כי אחד מכל שלושה מטופלים, נדרש לקבל ניתוח מעקב. מנתחים בריאטרים באוניברסיטת קולורדו סבורים כי בטיחותם של הניתוחים הבריאטרים אינה מוכחת לחלוטין, אך אין ספק שניתוח בריאטרי חשוב ביותר כצעד טיפולי בהשמנת יתר בגיל ההתבגרות. התערבות ניתוחית לטיפול בהשמנת יתר, משיגה שינוי פיזיולוגי, המלמד את הנער/ה כיצד להמשיך לשמור על התוצאות באמצעות תזונה ופעילות גופנית.

האם ניתוח פותר הכל?

חשוב לציין כי חלק גדול ממקרי השמנת היתר נובעים מהפרעות אכילה ולכן, ניתוח בריאטרי ללא טיפול לטובת שינוי באורח חיי המטופל ומשפחתו, לא יעזור ואף עלול להחמיר את הפרעת אכילה ולגרום לסיבוכים חמורים, נפשיים וגופניים. חשוב להבהיר כי הניתוח מעמיד את המטופל בעמדת זינוק טובה יותר אבל הוא לא עושה את המירוץ במקום המטופל.

איך אפשר לטפל בהשמנה בלי ניתוח והאם ניתן למנוע את הצורך בניתוח?

את הטיפול בהשמנה יש להתחיל בשלב מוקדם ככל האפשר משום שטיפול שמתחיל בילדות יעיל יותר מטיפול שמתחיל בגיל ההתבגרות. בסופו של דבר מטרת הטיפול היא להביא לשינויים בהרגלי הפעילות הגופנית ובדפוסי האכילה, כך שהשינוי באורח החיים יהיה ארוך טווח וילווה את הנער גם בחייו כבוגר.

כדי לבנות תפריט ותכנית טיפול המתאימה להרזיה עבור מתבגרים, חשוב מאוד לערב בתמונה דיאטנית בריאטרית.

בהשמנת יתר ניתן לטפל באמצעות חינוך והעלאת מודעות לתזונה נבונה, דיאטה קונבנציונלית, פעילות גופנית ושינויי התנהגות, אך כשאלו אינם פותרים את בעיית המשקל, יש לטפל במצב בצעדים משמעותיים יותר כמו ניתוחים שונים בריאטרים .

מכתב לועדה בריאטרית מסייע לועדה להבין את הצורך בניתוח לאור הנסיונות החוזרים ונשנים והחלטה לבסוף היא של הועדה לאחר שיקולים רב מקצועיים.

מדוע צריך דיאטנית בריאטרית לפני ואחרי ניתוח?

תפקידה של הדיאטנית הבריאטרית בליווי המטופל בתהליך הקודם לניתוח, שכולל ההערכה והדרכה תזונתית, הינו מרכזי ומסייע בהיערכות המטופל לניתוח. דיאטנית בריאטרית המטפלת בבני נוער מבצעת הערכה על סביבת הבית של הנער/ה, כאשר החינוך התזונתי טרום הניתוח ולאחריו יכלול את המטופל ואת הוריו.

במערך הטיפול הטרום ניתוחי, מומלצת תכנית שמטרתה לקדם שינוי הרגלי חיים והכנה לקראת השינויים הנדרשים לאחר הניתוח. עפ"י הנחיות משרד הבריאות הישראלי, כחלק מההכנה לניתוח, על הדיאטנית לספק הערכת מוכנות לניתוח מבחינה תזונתית: נדרש מכתב לועדה הבריאטרית, המוכיח השתתפות של הילד ומשפחתו בתוכנית מאורגנת לירידה במשקל במשך שישה חודשים לפחות או מכתב מסכם מדיאטנית בריאטרית על מעקב תזונתי הכולל לפחות 6 מפגשי מעקב במהלך השנתיים האחרונות.

הניתוח הבריאטרי מצריך עריכת שינויים משמעותיים בהרגלי האכילה וההתנהגות. שינויים אלו הם קריטיים להצלחת הניתוח בטווח הארוך, ולכן יש צורך בהדרכה וליווי של דיאטנית בריאטרית החל מהימים הראשונים לאחר הניתוח ולאורך זמן, עד להטמעת הרגלי האכילה החדשים הנדרשים להצלחת הניתוח. ההדרכה התזונתית מתייחסת להתקדמות בסוג ומרקם המזון עד לחזרה לתזונה רגילה בשלב הראשון, ובשלב השני, ללמידה של הרגלי האכילה הנדרשים להצלחת הניתוח לטווח הארוך. כמו כן, ישנה התייחסות למזונות ומשקאות מהם מומלץ להימנע ולנטילת תוספי ויטמינים ומינרלים הנדרשים בהתאם לסטטוס התזונתי ולסוג הניתוח שבוצע.

הליווי התזונתי צריך לכלול ביקור של הנער והוריו אחת לשבוע בחודש הראשון שלאחר הניתוח ולאחר מכן ביקור חודשי שבו יוצעו לנער תפריטים בריאים ומזינים שיספקו לו את המרכיבים התזונתיים החיוניים לו ואת כמות האנרגיה והחלבון הדרושה בהתאם לרמת הפעילות הגופנית שלו וכן הלאה.

הטיפול והמעקב התזונתיים של הדיאטנית הבריאטרית לאחר הניתוח בקרב בני נוער נועדו למקסם את הירידה במשקל, לקדם שמירה על המשקל שהושג לאורך זמן, למנוע ולטפל בסיבוכים אופייניים ולתמוך בהרגלים החדשים ובשינוי אורח החיים הנלווה להליך זה.

תפקידה של הדיאטנית לאחר הניתוח בקרב מבוגרים דומה גם הוא לזה הנערך בבני נוער. על פי הנחיות משרד הבריאות בישראל, חובה לערוך מעקב לאחר ניתוח, לכל מנותח, שיכלול ייעוץ, הדרכה ומעקב על ידי דיאטנית בריאטרית: בשנה הראשונה לאחר הניתוח - לפחות 6 מפגשים בהם המטופל יקבל כלים להסתגלות לתזונה לאחר ניתוח וכלים לשינוי אורח החיים. מהשנה השנייה לאחר הניתוח - לפחות 1-3 מפגשים בשנה.

הטיפול המוצלח ביותר לטיפול בהשמנה בקליניקה של ענת מטיאש מבוסס על שינוי אורח חיים של המטופל ומשפחתו ההכרחי לשם הצלחה ארוכת טווח, הכולל העלאת המודעות לחשיבות של צריכת מזון בריא והגברת רמת הפעילות הגופנית. מטרת הטיפול היא ירידה במשקל עד להשגת משקל התקין ביחס לגובה ולגיל ושמירה על המשקל לאורך זמן, תוך הגברת הפעילות הגופנית בשילוב עם צריכת מזון מושכלת, מבלי לפגוע בהתבגרות או בגדילה. כמו כן, הטיפול בהשמנה מקל על בעיות פסיכולוגיות או רפואיות הנלוות להשמנה. הייעוץ בקליניקה של ענת כולל, בנוסף להדרכה של המטופל עצמו, גם הדרכה הורית, שהינה כאמור חיונית לתהליך.

אנו מלווים את המטופל הבריאטרי לפני הטיפול על ידי הכולל תמיכה שיחה תוכנית טיפולית של פעילות גופנית ותפריט באם יש צורך הכנת מכתב לועדה בריאטרית וגם לאחר הניתוח.

המכתב לועדה בריאטרית יכלול את כל הנתונים שקדמו לנסיונות הטיפול והמלצות להמשיך מעקב .

חייגו 054-2224646
או מלאו הפרטים ונחזור אליכם
אנא שתפו בפייסבוק שלכם

פירות יבשים הטוב הרע והלא נורא

פירות יבשים הטוב הרע והלא נורא למה פירות יבשים?בעבר נתנו לפירות להתיבש בשמש כדי לסייע בשימורם מכיון שחידקים לא נמצאים...

טיפים לתזונה בחורף -רחלי דויטשמן דיאטנית

1. אכלו מרק חמים מידי יום- חמימות המרק תורמת לתחושת השובע שאנו חשים.2. כדאי להכין מרק מקטניות- עדשים, חומוס, שעועית,...

"סוכתי, הסוכה, נהדרת, ירוקה..."

כמה טיפים כיצד לשמור על אורח חיים בריא גם במהלך החג, בו יוצאים קצת מהשגרה:

"בראש השנה, בראש השנה..."

לקראת ראש השנה הבא עלינו לטובה, הנה 10 טיפים כיצד להנות בחג ולהתמיד בתפריט בריא:

איך לעבור בשלום את חג החנוכה?

טיפים רבותי, טיפים, לכבוד מה? לכבוד החנוכה! חג החנוכה מזמן לנו, לצד הדלקת הנרות בחנוכיה, שירי החנוכה והסביבונים, גם מטעמים. אז לכבוד החג האורות החגיגי והמאתגר, אני מגישה לכם המלצות לאיך לשמור על הבריאות בחג החנוכה

"סלינו על כתפינו..."

חג השבועות מביא עימו הרבה מאכלים כגון עוגות, פיצות, בורקסים, עוגיות ועוד ועוד.מצורפים 5 טיפים כיצד לשמור על המשקל בחג...

לאכול בריא= לאכול מגוון

על מנת להזין את הגוף בכל מה שנחוץ לו, עלינו לאכול מגוון רחב של מזונות. הצורה הטובה ביותר להצליח לגוון את המזון שאנו אוכלים היא ע"י שילוב של דברים והשקעה במנות. שילובים שונים מספקים ויטמינים ומינרלים, חלבון, שומן ופחמימה ממקורות שונים והכי חשוב, יוצרים עניין באוכל שלנו. בהמשך ישנן הצעות למנות שונות שניתן לגוון איתן את התפריט.

מה אוכלים אחרי החגים

מה אוכלים אחרי החגים?אז אחרי החגים כבר כאן, והתחילה לה שנה חדשה וזו הזדמנות מעולה לשלב בחיים שלכם הרגלים בריאים...

איך להגדיל צריכת פירות וירקות

על פי ההנחיות, הצלחת המנצחת מורכבת כך שמחצית ממנה צריכים להיות ירקות ופירות. זה ממש הרבה וזה מצריך שינויים רציניים בהרגלי התזונה והחשיבה שלנו. כולנו רוצים להיות בריאים, אנרגטיים ורזים יותר אבל, יש בעיה – אי אפשר להמשיך ולאכול כמו שאכלנו קודם וגם לאכול חצי מהתפריט ירקות ופירות, חשבון פשוט – זה לא עובד. אז איך אפשר בכל זאת לגרום לזה לקרות?

תזונה וספורט

דף הדרכה תזונתית למתאמניםעריכה :ענת מטיאש דיאטנית ילדים וספורט MPH תזונה נבונה היא חלק בלתי נפרד מתהליך האימונים ולכן...

הרגלי אכילה לנוער

שאלו ותשובות של בריאות תזונה וכושר לבני נוער–השמנת ילדים ונוער הינה תופעה ההולכת ומתרחבת בארץ ובעולם.. בארה"ב...

לחם וסרטונין

לא על הלחם לבדו – ענת מטיאש דיאטנית קלינית MPHכאשר אנשים נמצאים בדיאטה נוכל למצוא אצלם יותר מאחרים כמיהה...

ספורט במספרים האם זה משתלם

עובדות שקשורות לספורט / ענת מטיאש דיאטנית ילדים ומאמנת כושר לעיתים מציפים אותי בשאלות הקשורות לספורט ותזונה –...

סוכר

סוכר-בשנת 2016 פורסם בדו"ח ה-OECD (ארגון המדינות המפותחות) כי ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בצריכת הסוכר.ממוצע צריכת...

טרנד בריא: מיצים ושייקים טבעיים

הקיץ מגיע ואיתו הרצון והצורך שלנו לשתות יותר. אז באילו משקאות מומלץ להחליף את השתייה הממותקת? פגשנו את הדיאטנית הקלינית ויועצת התזונה, ענת מטיאש, שנתנה לנו רעיונות מצויינים

מה אוכלים בטיול

מאמר הנותן טיפים לתזונה נכונה בטיול

12 הכללים שיעזרו לכם להצליח בדיאטה

מפחיתים בפחמימות הריקות, מעלים בכמות החלבונים וגם דואגים לישון מספיק: קבלו את כל הטיפים שיעזרו לכם להצליח בדיאטה - והפעם בלי תירוצים

8 טעויות שאתם עושים עם עגבניות

לא מוסיפים לימון ושמן, אוכלים רק את הבשלות ביותר ומוסיפים סוכר לרוטב הרוזה? היחס שלכם כלפי עגבניות חייב להשתנות, ומהר. כך תמקסמו את ערכן התזונתי

הקשר השמנה והקשר לבעיות אורתופדיות

הקשר השמנה והקשר לבעיות אורתופדיות ענת מטיאש דיאטנית מומחית בספורט וילדים עודף משקל והשמנה בילדים ומבוגרים הינה תופעה שהולכת ומתפשטת בקנה מידה עולמי. בעקבות עליה בבעיות אורתופדיות שהתגלו בקרב ילדים בבתי ספר, נבחן הקשר בין משקל הילד (הערכה על פי BMI) וההשפעה על מבנה הגוף. הבעיות הנפוצות ביותר שהתגלו בקרב ילדים הסובלים מעודף משקל והשמנה בבתי ספר הן פגיעות במנח הגוף, בעיות ברכיים ופלטפוס (flat feet). כאשר בדקו את הקשר בין עודף משקל והשמנה בילדים בקרב כ2700 ילדים בגילאי בית הספר והתיכון, גילו כי בקרב קבוצת הילדים הסובלים מעודף משקל, לכ-70% מתוכם בעיות אורתופדיות. ובקרב קבוצת הילדים הסובלים מהשמנה, כ-80% סובלים ממנח גוף לקוי.בנוסף, התברר כי ישנה מודעות נמוכה במיוחד לצריכה תזונתית של ויטמין D וסידן בקרב קבוצת הילדים הסובלים מעודף משקל, מה שמוסיף לנזק למבנה הגוף וחולשת העצמות של הילדים. מסקנות המחקרים בנידון היא שיש דחיפות לטפל בבעיית ההשמנה בקרב ילדים צעירים ובוגרים, על ידי התערבות תזונתית וביצוע פע"ג, ולעיתים התערבות פיסיוטרפיסט ובכך למנוע את הבעיות האורתופדיות שנגרמות בגיל צעיר ופוגעות באיכות החיים בהווה ובעתיד.

מניעת השמנה בילדים

מניעת השמנה בילדים מהווה עדיפות עליונה בתחום בריאות הציבור הבינלאומית. מניעת השמנה בילדים הינה בעלת השפעה משמעותית על...

חזרה לשנת הלימודים- חזרה לאורח חיים בריא!

לומדים לאכול בריאחזרה לשגרת בית הספר ושנת הלימודים יכולה להיות גם חזרה לשגרת אורח חיים בריא. בעזרת שיתוף פעולה בין...

תפוח בדבש ואיך עוברים את החג בשלום

מידע תזונתי על התפוח והדבש וטיפים שימושיים למעבר החג בשלום

להיות צמחוני ולהשאר בריא

איך להתחיל אורח חיים צמחוני בצורה נכונה, ומה נכון לאכול כדי להמנע מחסרים

הפרעת אכילה לא ספציפית

"את לא רזה מספיק בשביל שתהיה לך הפרעת אכילה"אם נאבקת בהפרעת אכילה עם משקל תקין בטח כבר שמעת את המשפט הזה בוריאציות...

ביצת פנדורה

תכירו את הסוד הגדול של בתי הקפה: הביצים המשומרות.

דיאטת צום

מהי דיאטת 8:16, למי היא מתאימה ואיך מבצעים?